Każdego roku PSSI integruje swoich członków w ramach konferencji, podczas której odbywa się m.in. Walne Zgromadzenie członków PSSI. Stwierdziwszy jednak, że istnieje przynajmniej kilka bardzo dobrych ogólnopolskich konferencji naukowych poświęconych Sztucznej Inteligencji, PSSI nie organizuje własnej, nowej konferencji. Zamiast tego każdego roku dokonuje wyboru – po zasięgnięciu opinii Rady Naukowej – jednej z istniejących konferencji, która będzie poparta przez PSSI i będzie tą „naszą” konferencją.
W roku 2011 konferencją goszczącą PSSI była konferencja ICCCI, w 2012 konferencja FedCSIS, a w 2013 konferencja KICSS. Konferencje te były znakomitą okazją do spotkania w większym gronie oraz dyskusji nad sprawami PSSI. Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim organizatorom za zaproszenia i współpracę.
Istotnym elementem realizacji celów Stowarzyszenia oraz integracji środowiska AI (SI) w Polsce powinny być spotkania w ramach konferencji. Konferencja taka, jak się wydaje, powinna nie tylko stanowić uniwersalne forum wymiany doświadczeń, ale także spełniać pewne kryteria w odniesieniu zarówno do poziomu naukowego, zasięgu, obejmowanej tematyki, jak i otwartego, międzynarodowego charakteru. Ponieważ PSSI jest członkiem ECCAI, wydaje się celowe oparcie koncepcji takiej konferencji na doświadczeniach konferencji takich jak ECAI, ACAI, oraz konferencji innych narodowych organizacji AI. Przejmowanie sprawdzonych wzorców metodologicznych powinno stanowić trwały element naszego członkostwa w ECCAI.
Należy zauważyć, iż w Polsce na dzień dzisiejszy organizowanych jest co najmniej kilka renomowanych konferencji obejmujących swoją tematyką szeroko pojmowane zagadnienia Sztucznej Inteligencji (Artificial Intelligence) i Inteligencji Obliczeniowej (Computational Intelligence, Soft Computing). Jedne z nich mają już długoletnią tradycję, inne organizowane są od stosunkowo niedawna. Większość z nich związana jest także z pewnym środowiskiem (organizującą uczelnią, stowarzyszeniem, etc.).
Celem PSSI jest między innymi integracja na poziomie ogólnokrajowym społeczności osób zajmujących się Sztuczną Inteligencją, z akcentem także na otwarcie międzynarodowe. Należy jednak wziąć pod uwagę, że nasze stowarzyszenie jest stosunkowo młode, posiada relatywnie niewielu członków, a polskie środowisko naukowe zaangażowane w tematykę Sztucznej Inteligencji jest dość liczne, rozproszone i istotnie zróżnicowane.
Co za tym idzie, po długich dyskusjach w gronie Zarządu oraz na Walnych Zebraniach w roku 2010, zaproponowaliśmy poniższą formułę konferencji PSSI.
Serdecznie zapraszamy wszystkich organizatorów konferencji w Polsce do zgłaszania swoich konferencji!